Domů Z akcí Francouzské a Australské zážitky z Letní Letné

Francouzské a Australské zážitky z Letní Letné

1704
0

Letní Letná očima instruktorky Romči

Divadlo, tanec, cirkus, děti i dospělí, holky i kluci to vše a ještě víc jsme mohli vidět na 13. ročníku mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla s názvem Letní Letná.

Jako každý rok i letos se Cirkus LeGrando zúčastnil mezinárodního festivalu Letní Letná v Praze. Tento festival je nejen pro dospělé, ale i pro děti. Náš cirkus zde zajišťuje zábavu mezi představeními formou cirkusových dílen. Takže si k nám může kdokoliv přijít a zkusit si několik z cirkusových disciplín – balancování na kouli nebo na rola bola, fakírské umění, chůzi po laně a žonglování s talíři.

dsc_0993

Ve večerních hodinách jsme navštívili několik představení. Z mého pohledu bylo nejlepší představení Limbo od souboru LIMBO z Austrálie a představení The Elephant in the Room v podání artistů z Cirque Le Roux pocházejících z Francie. Avšak nedokážu z nich vybrat nejlepší, jelikož každé bylo něco jiného.
Limbo jsem viděla dříve. Jenom při vstupu do stanu, který byl k tomu všemu dřevěný, na mě dýchla atmosféra kabaretu. Ovšem to byl teprve začátek.
Celé představení se odehrávalo na kruhovitém pódiu uprostřed stanu, tudíž artisté byli obklopení diváky kolem dokola. Což nebyl žádný problém, jelikož svoji roli ztvárňovali každou částí těla, takže obecenstvo mohlo vnímat charaktery, i když vidělo pouhá záda.
Atmosféru kabaretu navozovali krátkými tanečními výstupy, kostýmy, lehce erotickými scénkami, pomocí techniky a samozřejmě i svými výkony.

dsc_0995Dech se mi tajil u výstupu akrobata, jenž dělal stojky, při nichž přeskakoval z metr a půl vysokých madel z jednoho na druhý. Ovšem největší bum pro mě byla polykačka nožů a ohně. Mladá žena, která dlouho vypadala, že je tam jen na okrasu, najednou přišla s meči a fakulemi a začala dělat věci, u nichž si člověk nemohl říct ani pane bože, protože pouze seděl s otevřenými ústy a zíral. Vrchol jejího čísla, u kterého jsem opravdu nechápala, bylo polykání svítícího meče, jenž prozářil ženino hrdlo ohnivě červenou.
Celému představení dodávala na efektu živá hudba doprovázená beatboxem.
Z Limba jsem odcházela s pocitem žhavé atmosféry kabaretu a s fascinací ze skvělých cirkusových výkonů.

img_9385
Další večer jsme navštívili představení The Elephant in the Room. Bylo pro mě nepředstavitelné, že by mohlo být něco lepšího, nebo alespoň tak dobrého jako Limbo. Ale francouzští artisté mě rychle vyvedli z omylu.
Po delší době jsem zase viděla novocirkusové představení takové, jaké má být. Jejich výstupy byly založené hlavně na akrobacii a divadle. Nejhezčí scéna se objevila až v druhé třetině. Kouzelný a romantický výstup dvou akrobatů. I když oba muži se sebe skoro nedotýkali, budili dojem propojenosti a souznění. Podle mého názoru to bylo krásně a decentně vyobrazená láska mezi dvěma muži.
Sice jsem vyzdvihla pouze tyto dvě představení, ale na programu se objevilo spoustu dalších souborů s vystoupeními, které stojí za zmínění. Například další australská skupina Circa s představením Beyond, poté soubor Losers Cirque Company z České republiky s jejich výstupem Beach Boy(s), a pak různá představení od skupiny Bratři v tricku a Cirksession I. od pražského cirkusu Cirqueon.
Jsem ráda, že jsem mohla navštívit různá představení a zúčastnit se tohoto prestižního festivalu. Tak snad se tam zase příští rok podíváme znovu.

Více fotek najdete na našem facebooku přimo zde: http://bit.ly/2da68BI