FREŠ MANÉŽ

FESTIVAL MLADÉHO CIRKUSU

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

FILIP ZAHRADNICKÝ/COLLECTION (CZE) 

Filip Zahradnický je český performer a žonglér. Vystudoval The Academy of Modern Circus v Kodani. S absolventským představením Vermilion se prezentoval na Festival Mondial du Cirque de Demain, kde získal dvě ocenění. Je členem Cirku La Putyka, se kterým hrál půl roku v berlínském Chamäleonu a je součástí několika dalších představení tohoto známého tuzemského souboru. 

Collection není uceleným představením, ale mixem různých scén, ve kterých Filip představí to nejlepší ze své tvorby.

pátek 10.6. 19:00
pracoviště Legato, Manéž
30 min

BALANCEALOTS/LINK THE CLICK (CZE/GBR)

Balancealots je Česko-Skotské novocirkusové duo, které spolu tvoří Aleš Hrdlička a Hannah Lennox. Oba sólově absolvovali univerzitu Codarts Circus Arts v Rotterdamu, ale teď spojují své síly jako svěží a barevné duo, které se snaží spojit s diváky prostřednictvím žonglování a balancu na rukou.

„Link the Click“
V nutkání se spojit s jejich okolím, dva barevní a nepředvídatelní jedinci se spolu učí fungovat a společně tak hledají rovnováhu mezi dvěma extrémy sociálního spojení: online a offline přítomností. V jejich rozviklaném vozejčku přívážejí cirkusové dovednosti, živé rytmy a pozitivní energii do každé ulice a vytvářejí tak virtuální i reálná spojení. S pomocí balancu na rukou, žonglování, akrobacie a klaunérie se snaží vytvořit představení, které podivně normalizuje a oslavuje jinakost.

pátek 10.6. 19:00
pracoviště Legato, zahrada
35 min

ÁNTRÉ/Zahájení festivalu (CZE/DE/EST/SK/FR)
Společný happening všech účastníků festivalu.

+ CIRCUS STUDIO FOLIE/Á LA FOLIE (EST)
„À la Folie“ je pouliční cirkusová show přinášející hravé letní vibrace, ve které mladí a lehce chaotičtí artisti bojují o své místo ve světlech reflektorů. Vzduchem budou poletovat žonglovací předměty a o akrobatické prvky zde nebude nouze!
Režie: Terje Bernadt and Haide Männamäe (clowning).

čtvrtek 9.6. 17:00
náměstí před horním Albertem, Libušina třída, Brno – Kohoutovice (zast. Voříškova)
90 min

V případě nepřízně počasí se představení Á LA FOLIE odehraje v 18:00 v Manéži.

LeGrando PERFOGROUP/“Ááááá…“ (CZE)

Seber odvahu, mysli jinak, najdi sebe-disciplínu, mákni na sobě a ukaž se!
P
ředstavení teens studentů cirkusu LeGrando.

sobota 11.6. 14:00
pracoviště Legato, Manéž
35 min

TEENS POP UP (CZE/DE/EST/SK)

Krátká cirkusová numera pod taktovkou mladých artistů a nadšených cirkusáků z dětských cirkusových skupin. Těšit se můžete na žonglérský spolek Cascabel (Olomouc), Cirkus-Kus (Bratislava), Cirqueon (Praha), Žongléros (Plzeň), Cirkus Circuli (Stuttgart), Circus Studio Folie (Tallin).

pátek 10.6. 14:00
pracoviště Legato, Manéž
60 min (plus mínus)

A VEN! (CZE/DE/EST/SK/FR)
Závěrečná site specific prezentace všech účastníků festivalu.

sobota 11.6. 19:00
pracoviště Legato, zahrada a přilehlé scenérie
?? min (to se uvidí:)

VSTUPNÉ
Vstupenky k dostání na místě.

Collection + Link a Click • 250/150
A ven! • 100/50
A la Folie / Teens Pop Up / Ááááá… • vstupné dobrovolné

KDE?
pracoviště LEGATO, Stamicova 7, Brno – Kohoutovice

CO JE FREŠ MANÉŽ? / WHAT IS FREŠ MANÉŽ?

První mezinárodní cirkusový festival v České Republice, jehož účastníky nejsou profesionální a špičkové soubory a artisté, ale především mladí cirkusáci a cirkusačky, kteří přičichli k cirkusovým disciplínám ve svém volném čase a beznadějně jim propadli.

Festival vznikl v roce 2014 pod organizátorskou taktovkou Cirkusu Legrando (CLG), za přispění a podpory mnoha skvělých lektorů nejen z CLG, ale také pražského Cirqueonu nebo německého cirkusu Raiko.

FrešManéž je čtyřdenním prostorem pro setkání mladých (začínajících) artistů a jejich trenérů a pedagogů z ČR a okolí, jehož cílem je sdílení a předávání cirkusových dovedností, zkušeností a zážitků, a to prostřednictvím různých společných aktivit (workshopů, společných tréninků, her, …).

Vyvrcholením festivalu je závěrečné VARIETÉ FREŠ, které je otevřeno široké veřejnosti a v rámci kterého se představí všichni mladí účastníci festivalu.

Ale pozor, o profíky nepřijdete! Součástí festivalu je také doprovodný program pro veřejnost, ve kterém se, kromě účastníků, představí i několik profesionálních souborů.

First international circus festival in Czech Republic, whose participants aren´t high level professionals or artists, but young performers who enjoy the circus disciplines in their free time and are hopelessly addicted to it.

The festival was founded in 2014, under the baton of Circus LeGrando (CLG), and with the assistance and support of many great teachers from Cirqueon (Prague) and circus Raiko (Germany).

Frež Manež is the space for a four day gathering of young artists and their trainers or teachers from Czech Republic and its surroundings, which objective is to share and transfer circus skills, expertise and experiences through various joint activities (workshops, joint training, games…).

The culmination of the festival´s closing Variete is open to the general public, and within it we will present all the young participants of the festival.

But be careful not to miss anything! The festival has also an extra program for the public, and besides the participants, will present several professional artists.