4 dubenGabriela Ambrožová

V CLG vede jak cirkusové kroužky pro děti, tak kondiční kurzy pro dospělé. S cirkusovými aktivitami začínala jakožto členka pyrožonglérského uskupení Ignis Inferno. V CLG je od jeho založení, v současnosti se věnuje hlavně vzdušné akrobacii na šálách a passingu s kužely, nejčastěji vystupuje v rámci fireshow. Na cirkusových aktivitách ji baví, že je v nich ideálně namíchaná fyzická či technická náročnost se zábavou. V CLG pracuje externě, v „civilu“ se věnuje něčemu zcela odlišnému, a to imunologickému výzkumu na AV ČR. Má ráda cestování, zimní sporty a kočky.

12789654_10205571646075239_652603590_oIveta Čechovská

V LeGrandu jsem od jeho plenek, kdy jsem byla v roli dítěte účastníka, instruktora a posledních pár let co by vedoucí, především vzdušné akrobacie. Bez pohybu neumím být, neumím žít. Krom cirkusačení přibližně 4 roky působím v Citadela Mefisto jako  pole dance lektorka. Studuji aplikovanou kineziologii na fakultě splněných snů a přání (FSpS=fakulta sportovních studií MU). Za poslední dva roky se mi zadařilo a poštěstilo vystupovat např. v Sono centru a Boby. Jsem extrémní trémista, ale metr nad zemí tréma mizí a zbývá jen ten super pocit ukázat, na čem člověk makal, pro co se snažil, pro co ho nejednou bolely nohy, záda, svaly. Na starý kolena chci jezdit na kole, to tak nebolí, když si zrovna nenecháte přejet nějakou končetinu autem ?

Žiju heslem: Co bolí, to sílí a bez práce nejsou koláče :)

Michal Fridrich

Michala už od malička bavil cirkus a kouzelníci. Ve svých 10 letech se naučil žonglovat a chvilku na to v tehdejší Ulitě (dnes Legato) vznikl žonglérský kroužek, který začal navštěvovat. A přibližně za rok byl první tábor LeGranda, tudíž je v cirkuse od samého začátku prošel všemi disciplínami, ale pod kůží mu zůstalo hlavně, kouzlení, klaunování a žonglování. Mimo cirkus je osvětlovačem v Divadle Bolka Polívky, vystupuje jako kouzelník a stará se o chod svého eshopu. V cirkuse má také na starosti technické zabezpečení každého představení, aby byly všichni vidět a nikdo nezakopl o kabel ležící na zemi a hlavně je mlhový král. Takže když Vám svítí světlo do očí, je to často jeho práce. ?  Cirkus byl, je a bude!

Konrad Heczko

Po absolutoriu na Divadelní fakultě JAMU, obor dramatická výchova, se věnuje pouličnímu divadlu s mládeží a hobby artistice. V roce 2005 s kolegy spoluzakládá Cirkus LeGrando pod Střediskem volného času Lužánky. V roce 2007 obdržel CLG “Cenu brněnského chodce” za inspirativní práci s mládeží. V letech 2010 – 2012 absolvuje tříletý vzdělávací kurz “Ředitel-manažer” v rámci TRS DoTo. Působí jako lektor výukových programů, pedagog školících kurzů pro učitele a kurzů pro děti, mládež a dospělé. Udržuje kontakty zahraničními kolegy zaměřené na sdílení zkušeností v oblasti cirkusové pedagogiky (Německo, Španělsko, Polsko). V současnosti se věnuje také public relations, propagaci a tvorbě metodických materiálů. Je sběratelem a opatrovatelem knih s cirkusovou a artistickou problematikou. Je fanatickým fandou rozhleden a předválečného opevnění.

profilove_foto_jovan_uprJovan M. Jovanovski

Jovan vystudoval obor Dramatická výchova na JAMU a v Lužánkách začal těsně po studiích jako vedoucí nízkoprahového klubu a divadelního souboru. Již v průběhu studia Jovana bavily různé pouliční dovednosti, kejkle a cirkusové hrátky a poté, co našel skupinu lidí s podobnými zájmy, rozhodl se s nimi založit cirkus.

Cirkus Le Grando, patřící pod lužánecké pracoviště Legato, se zaměřuje především na realizaci cirkusových kroužků pro děti a dospělé, cirkusové příměstské a letní tábory. Kromě toho však také spolupracuje se světovými cirkusovými soubory a jezdí na akce po celé České republice i do zahraničí. Cirkus Le Grando je součástí tzv. nového cirkusu, založeného pouze na výkonech artistů.

Cirkus Le Grando se ve svých počátcích inspiroval v Německu, konkrétně ve Stuttgartu. Tam Jovan se svými kolegy nejdříve odjel, aby absolvoval cirkusová školení, zdokonalil se v jednotlivých disciplínách, a hlavně aby se přiblížil cirkusové pedagogice. Cirkusová pedagogika je založena především na překonávání sama sebe a Jovan o ní říká: „Dennodenně se lidi kolem mě stávají lepšími, protože si sami hledají podněty, můžou tomu věnovat víc času … jakmile se člověk naučí základ, tak má touhu a chuť se pořád zdokonalovat, protože vidí, že si laťky může klást různě vysoko. To oni pracují sami na sobě, my předáme jen základy a zároveň pomáháme s metodikou.“

Kromě překonávání vlastních hranic je nutnou součástí i skupinová spolupráce, která je důležitá při cirkusových představeních. Člověk tedy, byť se to na první pohled nezdá, není v manéži jen sám za sebe, je součástí týmu a celého programu.

278175_3268384468927_1016318573_oTadeáš Plch

Nebo-li Datel. Vlastně mu nikdo ani jinak neřekne. A taky na nic jinýho moc neslyší. K cirkusu se omylem přichomýtnul kolem roku 2006 a už mu to zůstalo. Nečekaný kariérní postup a nyní působí jako lektor téměř ve všech cirkusových aktivitách. Kromě těch, co jsou ve vzduchu, to není jeho šálek kávy. Jako ryba ve vodě se tento perspektivní mladík cítí na jednokolce nebo s žonglovátky v ruce, snaží se tyto disciplíny uchopit v těchto netradičně, nevšedně, kreativně, čistě, jednoduše. Kromě cirkusu se na svět dívá skrz hledáček, práce s pohyblivýma pixelama je jeho rybník číslo dva, v tom třetím byste pak našli grafiku a aroma sprejů…

IMG_0057cAneta Tesařová

Po absolutoriu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v oboru Učitelství matematiky a výpočetní techniky pro střední školy v roce 2010 „utekla“ k cirkusu LeGrando, kde pracovala jako externí lektorka již od jeho založení v roce 2005. Poté působí jako trenérka, lektorka výukových programů, školících kurzů pro učitele a pravidelných aktivit pro děti, mládež i dospělé s cirkusovým zaměřením. V současné době je krotitelkou a ťuťuňuňu paní Matyldy, matkou ve dne v noci. Ve “volném čase” se podílí na organizaci letního soustředění CLG na štacích a festivalu Freš Manéž a do dalších věcí aspoň trochu kecá.

V cirkuse ráda šplhá, balancuje, hází, baví a baví se, …A až bude paní M běhat, potkáme se na Family Cirkusu.

12507154_1257613584254620_8194935822516043036_nVojtěch Veselý

V cirkusu LeGrando se angažuje od úplného začátku, kdy v roce 2006 absolvoval první příměstský tábor.  Od roku 2006 do současnosti  si prošel rolí dítěte (účastníka kroužků), instruktora a posledních pár let funguje v CLG jako lektor. Nejvíce se věnuje žonglování a klaunice. Dle jeho slov ho cirkus přitahuje jakousi vnitřní magií, ale hlavně svojí otevřeností. Vojtěch pracuje jako pedagogický pracovník v sociálních službách (IQ Roma servis z.s.) a ani tam na cirkusové aktivity nezapomněl. Věnuje se především takzvanému social circusu a podařilo se mu rozjet cirkusový projekt, který pracuje s dětmi z vyloučených lokalit. Uskupení, kterému je Vojtěch principálem, si říká Cigi Cigi Cirkus. „Myslím, že cirkus není jen umělecký žánr, ale i nástroj k pomáhání v jakémkoli směru.“ dodává.

A to není zdaleka vše. Na ostatních medailoncích se tvrdě pracuje!